Začínáme s Chain of Command



Kdy jindy přijít s článkem „Začínáme s“, když mi sami s Chain of Command začínáme. Touha hrát wargaming z moderní historie, mě přepadla při návštěvě modelářské soutěže Panthers Cup. Deks, druhý do party má za sebou historii s Flames of War. Já sám jsem dělal figurky 1/35 a modely ještě dříve než jsem začal hrát RPG a Wargaming. Takže to je takový návrat ke kořenům. Protože k druhoválečnému hraní připojím i to „pravé“ modelaření.

Začalo to tedy touhou se vrátit k lepení modýlků techniky. V ten okamžik nicméně přišel druhý a třetí nezbytný krok a to je výběr pravidel a měřítka. Chtěl jsem rozjet hry v měřítku 1/72, čili 20mm. A na dotaz co se v daném měřítku dá hrát, jsem zjistil, že Chain of Command. 

Než se dostanu k výběru pravidel, tak proč zrovna 20mm? 

Hlavní důvod je cena – přeci jenom už si nemůžu dovolit kupovat tak obrovská množství modelů jako dříve, navíc máme spoustu her, které hrajeme a tak je cena rozhodující faktor. 

Druhým kritériem je modelovost. Přiznám se, že jsem sice v ruce nikdy neměl 28mm techniku na Bolt Action, ale měl jsem v ruce modely Italeri, Esci, či Revell v měříku 1/72. A to jsou parádní modely. Samozřejmě ještě je tu 1/100 (15mm) Flames of War, ale to už je zase příliš malé a tedy zjednodušené. Už to není pro mě taková modelářská výzva (navíc kvůli technologii, to také není nejlevnější hra). Takže jsme vybrali 1/72.
Poslední Tiger největšího tankového esa Michaela Wittmanna, než ho rozstřílely Typhoony.

Kromě Chain of Command se nabízí i Bolt Action, navíc ten se u nás docela hraje, ale s Deksem jsme se shodli na Chain of Command. Srovnání na „První čtení“ mezi Bolt Action a Chain of Command chystám v jiném článku. 

8 důvodů proč jsme se rozhodli pro CoC:
  1. Není to wargamingová hra, jejiž výsledek bych si spočítal na začátku hry
  2. Není to lineární hra – délka kol není přesně určená, aktivační fáze se určují výsledky na velitelských kostkách
  3. Geniální systém deploye-nasazení do boje pomocí minihry „Patrol Phase“ ve které se určí čára dotyku a od ní a od terénu se odvíjí samotný deploy
  4. Ve hře není armybuild jako ve většině odnoží 40K. Vyberete si četu, jakou chcete vést, k ní přiberete posily a jdete do boje. Ale četa a její vybavení je určené – to snižuje nutnost magnetovat, nakupovat zbytečné modely abych pokryl „co kdyby“ body…
  5. Systém aktivací, ve které je důležité míti své důstojníky, poněvadž ty velí a pomocí nic aktivujete jednotky. Ostatně Posloupnost velení je zde důležitá, jak praví název hry.
  6. Poměrně nízká křivka náročnosti znalostí co se týče pravidel, nicméně neuvěřitelně široká škála možností, reakcí a taktiky
  7. Systém náhodných, či překvapivých událostí, jako je Přepadení kdy můžete ze záloh deployovat jeden team kamkoliv na bojiště. Není nic horšího, když zapomene palbou krýt váš Panther a z křoví vyběhne američan s bazookou…
  8.  Skirmish hra, každý model sám za sebe na samostatném stojánku

Krabičkový obrázek pro Bastogne December 44 Diorama Set od Italeri. Škoda že Tiger I nebyl ve výzbroji žádné z jednotek účastnící se ardenské bitvy
Vybrali jsme pravidlový systém, co potřebujeme dál? Samotná pravidla – ty vydávají Too Fat Lardies  (LINK) tištěně za 22GBP, elektronicky za 14GBP. Ke stažení jsou nutné stavové tokeny a tokeny pro Patrol Phase. Dále potřebujeme nějaké tokeny k označení bodů deploye - Jump Off Points (vytvoříte z Italeri Modern Battlefield Accessory). A pak modely, bez nich by to nešlo. Ideální two player starter jsou například dioráma sety Italery Bastogne, Battle of The Bulge, D-Day. Sice nejsou někdy úplně akurátní (Tiger v Bastogne určitě nebyl, protože žádná jednotka během Ardenské ofenzívy nebyla vybavena Tigery) ale většinou obsahují nějaký hezký doplněk na bojišti (zmíněný set od Italeri), nějakou techniku a pěchotu. Je třeba si vybrat frakci (Sovětský svaz, Velká Británie a Commonwealth, USA, Německo). Každá frakce má na výběr tři typizované čety skládající se z přibližně 30 vojáků s odpovídajícím vybavením. Tyto čety se pak liší ještě úrovní výcviku a zkušeností. Například němečtí pancéřoví granátníci můžou být Regular, nebo Elite. Na první hraní si s Deksem vybereme střeleckou četu US Army a pravidelnou střeleckou četu Německa (třeba i SS). 

CoC je hra na úrovni pěchotních čet, takže tyhle důstojníky do hry jen tak nedostanete - budoucí velitel pluku a budoucí velitel oddílu - Jochen Peiper a Michael Wittmann

Pro začátek jsme si vybrali čety s podobnou silou. Na první hru (Report určite bude) si totiž nebudeme vybírat podpůrné jednotky. Podle síly čety a scénáře, který hrajete, můžete svoji četu posílit od ostnatých drátů, až po bengálského tygra (König Tiger). Nebo třeba o extra důstojníky, pěchotu, ženisty, protitankové dělo apod. Vybíráte ze seznamu, kdy čím drsnější je jednotka, tím výš je na seznamu a tím hůře posilu můžete zapojit. Elitnější jednotky mají jen výjimečnou možnost do hry dostat střední, nebo těžký tank. Naopak sovětští odvedenci můžou být klidně podporování T34/85 a dalšími podpůrnými jednotkami. Nicméně se vždy můžete domluvit.

Krabičkový obrázek ze setu Italeri - Německá elitní pěchota. Jedna taková vám stačí abyste rozjeli bitvu o výběžek
Na základní četu mi stačí krabička Italeri Německá Elitní Pěchota (SS z Ardén) a Deksovi Italeri US pěchota v zimní uniformě (Ardény 44). To samo o sobě dělá náklad cca 200CZK. Na moje budoucí granátníky Leibstandarde SS Adolf Hitler potřebuji až 6 MG42 takže na to využiju dvě krabičky, případně budu kombinovat s jinými pěchotními modely. S vhodným výběrem pomůže Plastic Soldier Review. Extra pěchotu a extra těžké zbraně, co vám zbydou, určitě využijete pro posily a podporu. Ve výsledku, od pětiset nahoru už máte plně vybavenou pěchotu i levnější supporty, a poměrně velikou variabilitu modelů získáte v klidu za 1000korun. To je u 28mm wargamingu začátek investice. Samozřejmě pokud máte FOW tak použijte FOW modely, ale pak je třeba určitě zavést způsob určování mrtvých modelů, pokud je máte na unit bejskách.

Pak už vám stačí protihráč, bojiště o velikosti 6x4 stop (180x120cm) a hurá do boje. Ale ještě se raději mrkněte na youtube kanál TFL (LINK) na tutoriály. Teď už mě jenom zajímá jak by se to hrálo z 1/35mm modely, hra není totiž vázaná na měřítko, takže i tato varianta zde je…

autor: Dalcor
Krabičkový obrázek ze setu Italeri - americká pěchota v zimních uniformách. Jedna taková vám stačí abyste rozjeli bitvu o výběžek

Komentáře

  1. Na tvoje srovnani pravidel CoC a BA jsem tedy zvedavy :)

    OdpovědětVymazat
  2. Tak bude to First Read - ony ty hry jsou úplně jiné

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Nejoblíbenější příspěvky