První pohled na Absolute Emperor

Když pejsek a kočička vařili dort, dopadlo to všelijak. Absolute Emperor se taky inspiruje mnoha pravidly a vaří je do unikátního mixu pravidel. Jsou funkční? Na to nedokážu odpovědět. Dokážu ale říct, že první hra mě hodně bavila, ale na nějaké hluboké rozbory dostupnosti to není.

Pokud máte hry plné detailů, chcete řešit, zda důstojníkovi zastřelily koně, nebo jak často pobočník nedoveze rozkazy, není to hra pro vás.

Pokud nemáte rádi abstrakce, pokud čtete pravidla doslovně a z toho děláte závěry a vynecháváte odstavce o designérském záměru, nebo nejste schopni rozlišit rozdíl mezi názvem mechaniky a vztahem mechaniky k historické vazbě, tahle hra nemusí být pro vás.

Pokud kupujete hru, podle propagačního úvodníku, nemusí to být hra pro vás.

Pokud máte rádi rychlé hry s velkou špetkou dobového koření, může to být hra pro vás. Stihli jsme s 10 divizemi na stole 5 kol za cca hodinu-patnáct, a to s tím, že jsme první kola, nebo při prvním střetu s novou mechanikou četli tuto mechaniku, bavili se o tom, co to znamená a pak kontrolovali, že to hrajeme RAW (Rules as Writen).

Oproti běžné Napoleonské hře, kde jednotky představují většinou bataliony, zde představují celé divize (u rusů 24 batalionů)! Tím se mění i potřebná úroveň řešeného detailu. Neřešíte, zda vysunete harcovníky, zda máte chráněná křídla, nebo zda máte místo rozvinout bataliony z kolony do řady, a kde jsou lehké baterie. To všechno je na velitelích brigád, pluků a batalionů, kteří jsou abstrahováni. Jako CIC vydáš rozkazy velitelům sborů (dále CC Corps Commander) a ty je provádí podle svých schopností. Rozkazy obsahují mantinely, mezi kterými se veliteli sboru podřízené divize musí pohybovat.  Pomocí Elánu, což je zdroj, umožňující modifikovat hody, nebo měnit rozkazy, pak uplatňujete svůj velitelský vliv na bojiště, počínaje aktivací a hodem na útok konče. Elán má každý CC a reprezentuje schopnost jeho, i jeho podřízených, ale i kvalitu a iniciativu mužstva daného sboru.

Podřízené divize můžete nasadit v několika formacích, protože proto není lepší slovo. Kolona, ale není kolona, ve které jednotky zformují kolonu, ale řazení do bitvy do hloubky, zatímco řada, je řazení kolony do tenké červené linie. Příkladem budiž Waterloo, nebo Borodino.  Jde jen o to, že je formace delší než hlubší a vice versa. Jestli to je ordre mixte, nebo jak jsou bataliony a baterie v tom prostoru řazeny je vlastně úplně jedno.

Útok na velkou redutu u Borodina, na stole nakonec je asi 60 000 mužů, dle pravidel

A jak na sebe jednotky působí? Divize se zastaví 4 palce od sebe reprezentující cca 100m zónu smrti, ve které létá olovo všech ráží, pohybují se v něm abstrahovaní harcovníci apod. K překonání vzdálenosti musí jít modely na zteč. Nicméně vyhodnocování je trapně jednoduché, určíte kvalitu batalionu a hodíte kostkou. Protivník kumuluje zranění, při pěti zásazích je omezen ve vedení bojové činnosti, při osmi se rozuteče. Nicméně pokud ve fázi naložíte jednotce více zranění, můžete jí zastavit, nebo rozložit. Jednoduchý. Funkční.

Bohužel zatím se mi těžko hodnotí samotné vyhodnocování, nebo detailní hratelnost. Bojím se, aby se hra nezvrtla v měření milimetrů, ale při první zkoušce to docela fungovalo, ale hlavně byl velmi dobře cítit ten kámen-nůžky-papír efekt Napoleonského bojiště.

 Hra nemá v základních pravidlech armylisty a jen minimalistická národní pravidla. Všechny jednotky-divize jsou stejné, představují cca 5000 mužů. Hra přímo počítá s tím, že jednotky nasazujete v souladu se známou bitevní sestavou a mapou bojiště. Nicméně pokud chcete hrát náhodnou bitvu, jsou v pravidlech základní body.

Co se mi nelíbí je někdy trochu rozpor měřítko, vs. detail a některé mechaniky mi nesedí, ale nic, co by mělo nějaký zásadní no-go efekt.

Takhle hra je propagovaná jako inovativní systém kladoucí důkaz na detailní command and control mechaniku na úrovni velení armády. Což prostě není pravda. Je to rychlá, intuitivní hra s dobovou náladou umožňující po práci odehrát bitvu u Borodina. Což prostě přímý konkurenti jako Blücher nebo Et Sans Resultat s jejich jinou úrovní detailu nedovoluje.

  

Abych to zhodnotil, po prvním zahrání a po nějaké diskuzi s autorem nad některými mechanikami (design goals autor přímo v pravidlech vysvětluje) musím říct, že pravidla dělají to co po nich autor chce, docela drží pohromadě, a jsou pěkně zabalená. Není tam žádná mechanika, která by mi vyloženě vadila. Velkým nedostatkem, je jen to, že zápis pravidel není moc explicitní, řada mechanik by potřebovala lepší vyjádření, jak se moderně říká strýmlajnování. Což také naznačuje, že s nezávislým betatestem, to bude všelijaké.

Za mě palec nahoru.

Dalcor

Komentáře

Nejoblíbenější příspěvky